Z czasem skóra zmienia się i czasami pojawiają się brązowe plamy. Pojawiają się na twarzy i częściach ciała najbardziej narażonych na działanie promieni słonecznych i są uwydatniane wraz z pojawieniem się pierwszych wiosennych promieni słonecznych. Skąd one pochodzą? Jak można je usunąć? Istnieją pewne naturalne środki do ich zatuszowania.
1. Złuszczanie, aby zmatowić.
Aby zmniejszyć plamy i zapobiec ich powstawaniu, należy stymulować odnowę komórkową, w przeciwnym razie nie tylko dojdzie do rozwoju przebarwień, ale również skóra stanie się nierówna z powodu nagromadzenia martwych komórek. Dzięki delikatnemu złuszczaniu możemy odwrócić ten trend, przyspieszając złuszczanie naskórka, aby uzyskać bardziej jednolitą i świetlistą skórę. Właściwy rytuał? Dla uzyskania promiennego efektu rano nałóż na skórę lotion z płatkiem kosmetycznym lub ultra delikatną maseczkę peelingującą.
2. Leczenie hiperpigmentacji.
Brązowe plamy są najczęściej spowodowane powtarzającą się (i niechronioną) ekspozycją na słońce, która rozregulowała produkcję i dystrybucję melaniny. Ta cząsteczka, która odpowiada za ochronę skóry przed promieniami UV, jest nadmiernie rozchwytywana i rozmnaża się anarchicznie. Odpowiedź na mnożenie plam? Zabieg zdolny do hamowania melanogenezy, procesu syntezy i dystrybucji melaniny w naskórku. Na liście składników aktywnych o udowodnionej skuteczności znajdują się arbutyna, witamina C i glabrydyna, roślina znana ze swoich właściwości rozjaśniających.
3. Ochrona przed promieniami UV.
W przypadku plam, lepiej zapobiegać niż leczyć! Filtr przeciwsłoneczny nakładany powinien być po porannej pielęgnacji skóry. Ponieważ kiedy plamy już się pojawią, wymaga to nie lada wysiłku, aby zneutralizować melanocyty, które uległy zapaleniu pod wpływem promieniowania UV. Plan działania? Kontynuuj stosowanie odpowiedniej ochrony, która skutecznie spowolni pojawianie się nowych plam, a także unikaj ich pogłębiania, stosując preparat do opalania o działaniu przeciwpigmentacyjnym, specjalnie opracowany w celu ograniczenia ich namnażania się.
4. Ukierunkowanie na każdy obszar.
Plamy nie dotyczą tylko twarzy, mogą pojawić się również na ciele! Tak zwane „plamy posłoneczne” pojawiają się zwykle na odsłoniętych miejscach, takich jak dekolt, ramiona i nogi, natomiast tak zwane „plamy bliznowate” są spowodowane stanem zapalnym wywołanym podrażnieniem lub urazem. A im ciemniejsza skóra, tym większe ryzyko wystąpienia przebarwień. Aby je zniwelować, zastosuj formułę o podwójnym działaniu rozjaśniającym i zapobiegawczym. Czy Twoja okolica oczu jest zaznaczona? Niektóre produkty leczą zmarszczki, opuchliznę, cienie i przebarwienia w okolicach oczu w tym samym czasie.
5. Dbaj o swoje dłonie.
Zawsze odsłonięte, zdradzają wiek, ponieważ w przeciwieństwie do twarzy i dekoltu, rzadko myślimy o ich ochronie. Co należy zrobić? Nakładaj odrobinę kremu przeciwsłonecznego na grzbiet każdej dłoni podczas nakładania go na twarz i szyję. Gdy pojawią się przebarwienia, rozjaśnij skórę kremem depigmentacyjnym wzbogaconym o witaminę E, która rozjaśnia, w połączeniu ze złuszczającą witaminą C i melanoxylem, który spowalnia produkcję melaniny. Czy plamy są duże? Sesja laserowa lub peeling u dermatologa to konieczność!
6. Leczenie nawet w nocy.
I nie bez powodu! W nocy naskórek wykorzystuje przerwę w walce z promieniami UV i zanieczyszczeniami, aby skoncentrować się na odnowie komórkowej. Między godziną 23:00 a 4:00 rano skóra korzysta z dobrodziejstw mikrocyrkulacji, aby wchłonąć aktywne składniki i przygotować się na całodzienne działanie czynników zewnętrznych. To idealny moment, aby zafundować jej lekkie złuszczanie, które pozbędzie się martwych komórek i pobudzi produkcję kolagenu i elastyny. Ale także uzupełnić bardzo delikatne składniki depigmentujące, takie jak ekstrakt z morwy białej czy lilii, które hamują syntezę melaniny, nie podrażniając przy tym skóry.
7. Dyskretny kamuflaż.
Aby subtelnie ukryć zbyt duże lub odsłonięte miejsca, wystarczy nałożyć odrobinę koralowego korektora na obszar z przebarwieniami, które mają zostać roztarte. Nabierz niewielką ilość produktu na palec, a następnie delikatnie wklep go w wybrane miejsce. Na koniec wmasuj go w skórę nie pocierając, aby nie przesunąć korektora. Jeśli jesteś wybredny, możesz następnie przypudrować i utrwalić wodą termalną, aby mieć pewność, że Twój kamuflaż pozostanie na swoim miejscu.
8. Makijaż, aby zapobiegać.
Najlepsza ochrona przed pojawieniem się plam? Zapobieganie! Aby utrzymać czystą i równą skórę, zawsze używaj „filtra słonecznego”, gdy świeci słońce. Dobra wiadomość: jeśli to nie wystarczy (i w żaden sposób nie zastąpi produktu ochronnego), podkład zapewnia pierwszą, umiarkowaną ochronę. Jeżeli na opakowaniu nie podano SPF, szacuje się, że zawartość pigmentów odbijających światło odpowiada indeksowi 10.
Przebarwienia nie są niebezpieczne, ale należy je kontrolować. Plamy wskazują na zaburzenia zdolności skóry do samoregeneracji oraz na wyczerpanie kapitału słonecznego, dlatego należy je monitorować. Z biegiem lat mogą one stać się grubsze, większe, a nawet prowadzić do powstania czerniaka. Aby być spokojnym, zaleca się więc unikanie ich pogłębiania poprzez ochronę przed słońcem i redukcję, gdy już powstaną, dzięki odpowiednim produktom depigmentacyjnym. Przydatne może być również sprawdzenie umiejscowienia pigmentu w skórze. Może to zrobić dermatolog przy użyciu specjalistycznej lampy. Wreszcie, nie zapomnij regularnie pokazywać mu swoich „znamion barwnikowych”, czyli słynnych „pieprzyków”, aby zapobiec wszelkim modyfikacjom tych zmian, potencjalnie szkodliwym dla zdrowia.